Burdur Bucak'da Gezilecek Yerler

Susuz Kervansarayı

Anadolu Selçuklu devri XIII.yy. kervansaraylarındandır. Bucak İlçesi Susuz Köyündendir.Susuzhan kareye yakın dikdörtgen bir plana sahiptir. Beş neflidir. Orta nef yüksekçedir. Ortasında bir kubbe vardır. Hanın göze batan önemli yeri batı tarafındaki cephede tak şeklinde giriş kapısıdır. Kapı katının yan söve kanatları çeşitli geometrik desenlerle boş yer bırakılmaksızın bezenmiştir.

Kremna

Burdur İli,Bucak İlçesi,Çamlık Köyü sınırları içinde,Kestros(Aksu)vadisinde,etrafı uçurumla çevrili bir tepe üzerinde Pisidialılarca kurulmuş antik bir kenttir. Bu kentin bilinen en eski halkı Solymoslulardır.

İncir Kervansarayı

Bucak İlçesinin 15 km. batısında İncirdere Köyü yakınında bulunmaktadır. Anadolu Selçuklu Sultanlarından Gıyasettin Keyhüsrev Bin Keykubat tarafından XIII.yy.da M.1238 yılında yaptırılmıştır. Büyük bir kısmı tahrip olmasına rağmen hala ayaktadır.

Sütçüler Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı

Bucak ilçesi,Kızıllı köyü sınırları içinde bulunmaktadır.88.5 hektardır.Sütçüler ilçesine 59 km. uzaklıktadır.Nadir ve tehlikeye maruz bir tür olan sığla ağacının en elit ve izole yayılışı bu alanda görülmektedir.Bilim ve eğitim amaçlı kullanımlarla gelecek kuşakların yararlanması düşünülmüştür.Sığla,kızılçam,sığ saçlı meşe,kızılağaç,çınar,bitki türlerini oluşturmaktadır.

Kargı Köyü Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı

İli : BURDUR Adı : KARGI KÖYÜ SIĞLA ORMANI TABİATI KORUMA ALANI Kuruluşu : 27.07.1987 Alanı : 88,5 ha. Konumu : Akdeniz bölgesinde, Burdur ili, Bucak ilçesine bağlıdır. Kaynak Değerleri : Akdeniz iklimi hakim olan alanda yazları sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır. Jeolojik olarak ana kaya konglomera ve kireçtaşı olup toprak derinliği sığdan çok derine kadar değişmektedir.