Ordu Fatsa'da Gezilecek Yerler

Cıngırt Kayası Yerleşmesi

İlimiz Fatsa ilçesi Yapraklı köyü sınırları içerisinde yer alır. Kaya blokları üzerine kurulmuş antik yerleşmedir. Yerleşmede bir dehliz, kaya mezarları, nişler, duvar kalıntıları ile çanak çömlek parçaları bulunmaktadır.

Yalıköy Camii

Fatsa İlçemize bağlı Yalıköy'de bulunmaktadır. Duvarları taştan, iç kısmı ile üst katı ahşaptandır. Üç taş sütunla taşınan son cemaat yeri mevcuttur. İç kısımda mihrabın sağında ve solunda sıva üzerine yazılmış ayetler bulunmaktadır. Ahşap kısmı onarılmıştır.

Sarmaşık Kaplıcaları

Fatsa'nın doğusundaki Bolaman Çayından sonra 10 km'lik stabilize yolla ulaşılan Ordu İl Özel İdaresine ait 85 oda, 236 yataklı bir tesis ile hamam ve sıra banyolar bulunmaktadır. Suyu berrak ve kokusuz ve hafif milki lezzetinde, 47 santigrat derece sıcaklıktaki suyun 1 litresi bileşiminde 0,731 gr Hamizi kibrit, 0,1755 gr klorür dö sodyum 0,253 gr kalsiyum humuzu, 0,005 gr.

Gaga Gölü

Fatsa İlçesinin 10 km . güneyinde Fatsa-Aybastı karayolu üzerinde 15 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Dinlenme ve mesire alanıdır, gölde balık bulunmaktadır. 80 dönümlük alan Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiştir.